Przejdź do głównej zawartości

Świąteczne prace

Tradycja choinek w Polsce ma swoje korzenie w kulturze ludów słowiańskich, które w okresie zimy odbywały różnego rodzaju rytuały i obchody związane z obchodzeniem solsticjum zimowego, czyli najkrótszego dnia i najdłuższej nocy w roku. W ramach tych obchodów Słowianie dekorowali drzewa, najczęściej jodły lub świerki, ozdobami i lampkami, aby przyciągnąć pozytywne siły i ochronić dom przed złymi mocami.

W Polsce tradycja choinek jako elementu dekoracyjnego w czasie świąt Bożego Narodzenia zaczęła się rozwijać w XIX wieku, kiedy to zaczęto przywozić choinki z Niemiec i innych krajów europejskich. Wcześniej choinki były używane głównie jako symbol nadziei i obfitości, a nie jako dekoracja bożonarodzeniowa. Współcześnie choinka jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia w Polsce i jest ozdabiana różnego rodzaju ozdobami i światełkami.




Renifery są najczęściej kojarzone z Bożym Narodzeniem i Świętym Mikołajem, ponieważ są często przedstawiane jako pomocnicy Świętego Mikołaja, który przemierza świat, rozdając prezenty dzieciom. Prezentujemy prace naszych Świetlików - "Renifer Rudolf".





Zimowy pejzaż malowany pastą do zębów. 



 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ROZWIĄZANA KRZYŻÓWKA NADESŁANA PRZEZ IGĘ BRACHMAN ORAZ JEJ BRATA TYMONA. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

P I E C Z Y W O 1. Podstawa takich posiłków jak śniadanie czy kolacja, należy do produktów zbożowych. P I R A M I D A 2. Graficzne przedstawienie zasad zdrowego żywienia, u jej podstawy są produkty, które powinno się spożywać najczęściej. R U C H 3. Nie można o nim zapominać, trzeba mu poświęcić co najmniej godzinę dziennie. W O D A 4. Powinno się jej wypijać około 6 szklanek dziennie. W A R Z Y W A 5. Należą do tego samego piętra piramidy co owoce. M L E K O 6. Dobre źródło wapnia, dlatego warto je pić np. na śniadanie. J A J K O 7. Bogate źródło białka, w sam raz...
W maju odbył się konkurs z języka francuskiego i wiedzy na temat Francji. Konkurs  zorganizowany został w ramach zajęć KLUBU FRANKOFILÓW, które były prowadzone przez Panią Karolinę Michoń. Uczniowie z klas I-III  mieli okazję sprawdzić i zaprezentować zdobyte wiadomości. Nagrodzono następujące osoby: I miejsce - Kamil Krystek  (II klasa) II miejsce - Roksana Związek (III klasa) III miejsce - Kamila Syrnik (III klasa) Wyróżnienie - Jakub Pluczak (II klasa) Gratulujemy! :) ZWYCIĘZCA KAMIL KRYSTEK:)

Dzień Pszczoły

W trakcie zajęć świetlicowych poświęconych Dniu Pszczoły, dzieci miały okazję poznać fascynujący świat pszczół sprzed 120 milionów lat. Uczestnicy dowiedzieli do czego dawniej wykorzystywano miód, odkrywając, jak cenny był dla różnych cywilizacji. Ponadto, dzieci nauczyły się, jak pszczoły się porozumiewają, ile żyją i jak odbywa się proces zapylania kwiatów. Poznały także naukę zwaną biomimetyką, która inspiruje się naturą, w tym zachowaniami pszczół, do tworzenia nowych technologii. Dowiedziały się również, czym jest bartnictwo, czyli tradycyjna forma pszczelarstwa polegająca na hodowli pszczół w specjalnych ulach umieszczonych na drzewach. Zajęcia te były nie tylko edukacyjne, ale także pełne inspiracji i ciekawostek o niezwykłym świecie pszczół. Podsumowując zajęcia o pszczołach, świetlica przygotowała miłą niespodziankę – słodki miód z truskawkami na wafelku. To smakowite zakończenie nie tylko umiliło dzieciom dzień, ale również pozwoliło im doświadczyć, jak pyszny i wartościowy...