Przejdź do głównej zawartości

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ...

Historia choinki bożonarodzeniowej..

Wielkie i całkiem malutkie, jodły, świerki, i sosny – nikt z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. W okresie przedświątecznym iglaste drzewka otaczają nas na każdym kroku. Skąd u nas zwyczaj ubierania choinki? Jaka jest historia tej najpopularniejszej bożonarodzeniowej dekoracji?

Jest wiele teorii na temat genezy zwyczaju dekorowania choinek. Najstarsze informacje o drzewku przyozdabianym na Boże Narodzenie pochodzą z XV-i XVI-wiecznych kazań kościelnych. W tamtych czasach mieszkańcy Alzacji ustawiali w domach drzewka iglaste i przyozdabiali je naturalnymi ozdobami (jabłuszkami, ciasteczkami czy ozdobami z papieru).  Jeszcze w XVI w. ustrojona choinka była rzadkością, widywaną jedynie w bogatszych domach. Z czasem zwyczaj ubierania drzewka w czasie Świąt Bożego Narodzenia zyskiwał na popularności.

Magiczna moc ozdób choinki bożonarodzeniowej...

Początkowo choinkę przystrajano ozdobami naturalnymi: jabłuszkami, pierniczkami, orzechami, zabawkami ze słomy i papieru. Ich dobór nie był przypadkowy – takie ozdoby miały zapewnić rodzinie pomyślność w nadchodzącym roku. Każda z ozdób pojawiająca się na choince miała swoje znaczenie. 

Jabłuszka nawiązywały do rajskiego owocu. Dzwoneczki miały symbolizować dobre nowiny, a postaci aniołków – bożą opiekę. Łańcuchy miały przypominać o zniewoleniu ludzi grzechem, z drugiej strony wierzono, że cementują więzi rodzinne. 

Oczywiście najważniejsza była gwiazda betlejemska, która zaczęła pojawiać się na szczycie drzewka dopiero pod koniec XIX wieku. Miała pomagać zbłądzonym wędrowcom, w szczęśliwym powrocie do domu. Oprócz tego na drzewku pojawiały się pierniczki, piórka, wydmuszki, słoma i wiele innych rzeczy, a strojeniem choinki zajmowały się głownie dziewczęta.

PIOSENKA O CHOINCE:)
https://www.youtube.com/watch?v=1Te5q8JTr_Y

INSPIRACJA PLASTYCZNA:)



 KARTKI Z NASZEGO KALENDARZA:)











 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dzień Kropki

W zeszłym tygodniu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w zajęciach z okazji Dnia Kropki. Święto to celebrowane jest na całym świecie, promując kreatywność, wyobraźnię oraz odwagę do podjęcia wyzwań artystycznych. Nasze zajęcia skupiły się na inspirujących aktywnościach, które zachęcają do odkrywania własnej kreatywności i rozwijania umiejętności wizualnych.

Bezpieczna droga do szkoły

W minionym tygodniu nasze zajęcia poświęcone były bezpieczeństwu, które jest nieodzownym elementem w procesie edukacji uczniów. Poprzez te lekcje, świetliki nie tylko zdobywają teoretyczną wiedzę, ale przede wszystkim rozwijają praktyczne umiejętności, które mają kluczowe znaczenie w sytuacjach, gdzie szybka reakcja jest niezbędna. Dzięki nim, stają się bardziej świadomi potencjalnych zagrożeń oraz nabierają pewności siebie w podejmowaniu właściwych decyzji. Przedstawiamy nasze prace prace.

ROZWIĄZANA KRZYŻÓWKA NADESŁANA PRZEZ IGĘ BRACHMAN ORAZ JEJ BRATA TYMONA. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

P I E C Z Y W O 1. Podstawa takich posiłków jak śniadanie czy kolacja, należy do produktów zbożowych. P I R A M I D A 2. Graficzne przedstawienie zasad zdrowego żywienia, u jej podstawy są produkty, które powinno się spożywać najczęściej. R U C H 3. Nie można o nim zapominać, trzeba mu poświęcić co najmniej godzinę dziennie. W O D A 4. Powinno się jej wypijać około 6 szklanek dziennie. W A R Z Y W A 5. Należą do tego samego piętra piramidy co owoce. M L E K O 6. Dobre źródło wapnia, dlatego warto je pić np. na śniadanie. J A J K O 7. Bogate źródło białka, w sam raz