Przejdź do głównej zawartości

31 MAJA - DZIEŃ BOCIANA BIAŁEGO!

fot. Dûrzan cîrano CC by-sa 3.0

Bocian biały – najbardziej polski z polskich ptaków, prawdopodobnie bardziej kojarzony z Polską niż orzeł, którego w przeciwieństwie do bociana bardzo trudno zobaczyć w naturze. Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku, a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem. Bocian przynosi wiosnę i szczęście. Z  okazji Dnia Bociana - "bocianie ciekawostki":)

FILM EDUKACYJNY - WYWIAD Z BOCIANEM:)

PIOSENKA TEMATYCZNA:

Dzień Bociana Białego obchodzony jest od 2003 roku dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Święto jest pretekstem do popularyzacji wiedzy na temat życia bocianów oraz ich szczególnego miejsca w polskiej kulturze i krajobrazie. Ma również zwrócić uwagę na potrzebę ich ochrony, bo mimo przyjaznego nastawienia do bocianów, człowiek stał się przyczyną całego szeregu zagrożeń. Poważne niebezpieczeństwo stanowią napowietrzne linie energetyczne, tym bardziej, że coraz więcej bocianów decyduje się na budowę gniazd właśnie na słupach linii energetycznych. Młode uczące się latać często giną porażone prądem. Problem dotyczy również dorosłych bocianów. Na szczęście w wielu miejscach firmy energetyczne stosują rozwiązania bezpieczne dla ptaków.
fot. Alfonsopazphoto CC by-sa 3.0

BOCIANIE PODRÓŻE - każdego roku bociany wyruszają w bardzo długą i niebezpieczną podróż a nawet dwie podróże: wiosenną i jesienną. Jesienią, kiedy robi się coraz zimniej i ptaki mają coraz mniej pokarmy wyruszają na cieplejsze i zasobniejsze w pokarm. Lecą na zimowiska. Bociany spędzające lato w Europie, zimę spędzają w Afryce. Wiosną wracają, by na północy złożyć jaja i wychować pisklęta. Tereny lęgowe nazywamy lęgowiskami. Ogromne odległości pomiędzy zimowiskami i terenami lęgowymi powoduje, że bociany poświęcają znaczną cześć życia na wędrówkę. Trasa przelotów może wynieść nawet 10 tys. km, średnio dziennie pokonują ok. 250 km. W miejscach obfitujących w pożywienie zatrzymują się, aby odpocząć i zregenerować siły.
CO JEDZĄ BOCIANY? Zajadają się przede wszystkim owadami, dżdżownicami, ślimakami, gryzoniami, płazami, małymi ssakami, małymi ptakami oraz małymi rybami.
CZY BOCIANY JEDZĄ ŻABY? Istnieje przekonanie, że bociany żywią się tylko żabami. To nieprawda. Bociany jedzą żaby, ale raczej rzadko. Większość z nich woli inne typy pożywienia.
„Bociany prawie w ogóle nie jedzą żab. Wolą dżdżownice, pędraki, a nawet małe myszy. To nie koniec ich przysmaków. Te ptaki nie pogardzą też małymi ssakami. One zjadają nawet łasice, gronostaje, małe zajączki oraz krety” – przyznał Michał Targowsk, dyrektor ZOO w Gdańsku.
WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ:
KĄCIK ARTYSTYCZNY! 
CHĘTNE DZIECI ZAPRASZAMY DO WYKONANIA BOCIANA I PRZESŁANIA NAM ZDJĘĆ😉


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ROZWIĄZANA KRZYŻÓWKA NADESŁANA PRZEZ IGĘ BRACHMAN ORAZ JEJ BRATA TYMONA. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

P I E C Z Y W O 1. Podstawa takich posiłków jak śniadanie czy kolacja, należy do produktów zbożowych. P I R A M I D A 2. Graficzne przedstawienie zasad zdrowego żywienia, u jej podstawy są produkty, które powinno się spożywać najczęściej. R U C H 3. Nie można o nim zapominać, trzeba mu poświęcić co najmniej godzinę dziennie. W O D A 4. Powinno się jej wypijać około 6 szklanek dziennie. W A R Z Y W A 5. Należą do tego samego piętra piramidy co owoce. M L E K O 6. Dobre źródło wapnia, dlatego warto je pić np. na śniadanie. J A J K O 7. Bogate źródło białka, w sam raz...
W maju odbył się konkurs z języka francuskiego i wiedzy na temat Francji. Konkurs  zorganizowany został w ramach zajęć KLUBU FRANKOFILÓW, które były prowadzone przez Panią Karolinę Michoń. Uczniowie z klas I-III  mieli okazję sprawdzić i zaprezentować zdobyte wiadomości. Nagrodzono następujące osoby: I miejsce - Kamil Krystek  (II klasa) II miejsce - Roksana Związek (III klasa) III miejsce - Kamila Syrnik (III klasa) Wyróżnienie - Jakub Pluczak (II klasa) Gratulujemy! :) ZWYCIĘZCA KAMIL KRYSTEK:)

Dzień Pszczoły

W trakcie zajęć świetlicowych poświęconych Dniu Pszczoły, dzieci miały okazję poznać fascynujący świat pszczół sprzed 120 milionów lat. Uczestnicy dowiedzieli do czego dawniej wykorzystywano miód, odkrywając, jak cenny był dla różnych cywilizacji. Ponadto, dzieci nauczyły się, jak pszczoły się porozumiewają, ile żyją i jak odbywa się proces zapylania kwiatów. Poznały także naukę zwaną biomimetyką, która inspiruje się naturą, w tym zachowaniami pszczół, do tworzenia nowych technologii. Dowiedziały się również, czym jest bartnictwo, czyli tradycyjna forma pszczelarstwa polegająca na hodowli pszczół w specjalnych ulach umieszczonych na drzewach. Zajęcia te były nie tylko edukacyjne, ale także pełne inspiracji i ciekawostek o niezwykłym świecie pszczół. Podsumowując zajęcia o pszczołach, świetlica przygotowała miłą niespodziankę – słodki miód z truskawkami na wafelku. To smakowite zakończenie nie tylko umiliło dzieciom dzień, ale również pozwoliło im doświadczyć, jak pyszny i wartościowy...